Ak ste dlhšiu dobu bez práce a hľadáte si novú, dôležité pojmy, ktoré vzbudia vašu pozornosť, sú výška minimálnej mzdy a výška mzdy, ktorú ktorú za vykonanú prácu dostanete.
Ak už prácu máte, ale zvažujte jej zmenu, či povýšenie, dôležité pojmy, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete, sú hrubá mzda a čistá mzda.
Viete rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou?
Ocitnete sa na pracovnom pohovore a medzi základné otázky, ktoré určite dostanete, patrí aj, akú mzdu si za svoj výkon predstavujete.
Suma, ktorú však v danej chvíli poviete, ešte nemusí byť tá, ktorá každý mesiac reálne nabehne na váš účet.
Väčšina zamestnávateľov v danej chvíli rozmýšľa nad pojmom hrubá mzda, zatiaľ čo vy si možno predstavujete práve tú sumu, ktorú po výplate uvidíte na svojom bankovom konte.
Ale medzi týmito sumami je výrazný rozdiel, zvyčajne v stovkách EUR. Závisí od zamestnania, zamestnávateľa, vašej dohody a výšky platu.
Preto je dôležité vedieť rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou, ale aj to, že síce hrubá mzda nie je číslo, ktoré vám s výplatou príde na účet, ale aj táto mzda má pre vás význam.
Čo je hrubá mzda?
Hrubá mzda je suma, ktorú vidí zamestnanec na svojej výplatnej páske. Je to mzda, ktorá sa stanoví dohodou pri začatí pracovného pomeru a väčšinou sa jedná o odmenu za prácu vykonanú za mesiac. V niektorých prípadoch a po vzájomnej dohode je možné nastaviť aj hrubú mzdu za vykonanú prácu za hodinu.
Do hrubej mzdy patrí základná mzda, príplatky, odmeny, prémie za nadčasy, nočné služby. Ďalej sa tu zaraďuje výška odvodov a daní, ktoré za zamestnanca uhrádza zamestnávateľ.
Súčasťou hrubej mzdy sú základné a pohyblivé zložky spolu s náhradou za čerpanie dovolenky. Hrubá mzda sa na čistú mzdu zmení po odpočítaní odvodov, ktoré musí zamestnávateľ vyplatiť.
Čo vás asi bude zaujímať najviac – čo je čistá mzda a ako sa vypočíta?
Laicky povedané, čistá mzda je suma, ktorú ako zamestnanec dostanete na váš účet po vykonanej práci. Väčšinou sa vypláca raz mesačne vo vopred dohodnutý dátum, ktorý sa v jednotlivých spoločnostiach môže meniť.
Z hrubej mzdy sa odpočítajú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a dane a tým vznikne čistá mzda.
Ak ste teda v situácii, že si hľadáte prácu a chcete si vypočítať čistú mzdu na základe ponúkanej hrubej mzdy, viete si pomôcť online kalkulačkou na výpočet čistej mzdy. Stačí do vyhľadávača na internete zadať kľúčové slová, ako napríklad “výpočet čistej mzdy”, “kalkulačka čistej mzdy”, prípadne “ako vypočítať čistú mzdu” a už si len vybrať z ponúkaných výsledkov.
Výška odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne ?
V bežnej hovorovej reči je možno známejší pojem odvody.
Keď poviete: “Aké sú tvoje odvody?”, väčšinou sa medzi sebou pochopíte správne a mysleli ste tým výšku odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Čo to vlastne znamená?
Či už ste zamestnanec, živnostník, právnická osoba alebo dokonca uchádzač o zamestnanie na úrade práce, mesačne vám vzniká povinnosť odviesť čiastku do sociálnej alebo zdravotnej poisťovne.
Ak ste živnostník alebo právnická osoba, platíte si tieto odvody sami na základe príjmov z podnikania, ak ste zamestnanec, odvody sa odpočítavajú z hrubej mzdy a ak ste na úrade práce, odvody za vás platí štát.
Výška odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne sa mení ročne a na jej sumu vplýva aj váš príjem – či už zamestnanecký alebo podnikateľský.
Sociálna poisťovňa na ročnej báze, na základe vášho daňového priznania, vypočíta výšku odvodov, ktoré potom musíte platiť.
Jednotlivé sadzby platby poistenia sa menia aj v závislosti od typu pracovného pomeru( napr. či ide o pracovný pomer na dohodu, alebo na trvalý pracovný pomer). Záleží to aj od typu osoby ktorá s nami uzatvára pracovný pomer (napríklad, či ide o poberateľa z niektorého z dôchodkov, o študenta pracujúceho na dohodu alebo brigádu)
Ak zamestnanec, je zdravotne postihnutá osoba sadzba zdravotného poistenia sa zmenšuje o skoro polovicu ako u normálneho zamestnanca.
5 tipov na záver:
- Nezúfajte teda hneď na začiatku, keď zistíte, že ponúkaná mzda za prácu je v hrubej zložke. Ako zamestnanec máte výhodu v tom, že zamestnávateľ platí svojim spôsobom potrebné odvody za vás, nemáte s tým teda starosť.
- Pravidelným odvodom do sociálnej poisťovne si zabezpečíte šancu na lepší dôchodok a ak by ste si chceli priplácať alebo odkladať na túto situáciu aj vyššiu čiastku, existujú možnosti formou druhého alebo tretieho piliera.
- Ak sa vám vypočítaná čistá mzda zdá málo – zvážte, či by nebolo lepšie poobzerať sa po inej práci. Ak však cítite, že táto práca by vás mohla baviť a napĺňať, ale odrádza vás nízky príjem, nevešajte to ešte na klinec. Ak sa pre prácu nadchnete a dokážete, že to myslíte vážne, určite sa časom naskytne možnosť, ktorá vašu situáciu môže zlepšiťí. Môže ísť o povýšenie v práci, zvýšenie platu, osobné odmeny alebo nová pracovná ponuka, ktorá vám nahradí tento strávený čas. Navyše budete mať ďalšie skúsenosti do vášho životopisu, ale najmä do vášho života.
- So zvýšením hrubej mzdy sa samozrejme zvýši aj vaša čistá mzda. Zvýšia sa tým ale aj vaše odvody a môže sa stať, že nový plat môže mať vplyv aj na výšku dane, ktorú je potrebné odviesť. Preto je lepšie pri akýchkoľvek zmenách v práci, ak si preštudujete, prípadne sa poradíte s nejakým odborníkom, aký dopad to bude mať na celkovú výšku čistej mzdy.
- Nech sú vaše platobné podmienky akékoľvek, nezabudnite, že dôležité je aj to, čo z nich ostane ku koncu mesiaca. Každý asi pozná frázu – žiť od výplaty ku výplate.
Preto si stanovte hneď na začiatku čiastku, ktorú si každý mesiac odložíte na nepredvídané výdavky a túto sumu si aj pravidelne odkladajte. Možno vás potom časom prekvapí, že ku koncoročnej výplate tak pripočítate aj peknú sumu, ktorú ste si našetrili.